Góry Opawskie
Co jest najciekawsze w Górach Opawskich? Ich kieszonkowe można by rzec rozmiary. Nie ma tu długich szlaków, wielkich przestrzeni. Można je w przeciągu jednego dnia obejść w całości i z dwa razy objechać na rowerze.
Wyróżnia je wielka różnorodność terenu. Ilość nagromadzonych tutaj atrakcyjnych miejsc możliwych do odwiedzenia w przeciągu paru godzin nie ma sobie równych chyba w całej Polsce.
Wierzchołki, doliny, potki i rzeczki, kamieniołomy i wyrobiska, stawy, wąwozy. Są nawet ubezpieczenia na szlaku przypominające Tatry Wysokie.
Góry Opawskie pokrywa bardzo gęsta sieć szklaków turystycznych i jest naprawdę z czego wybierać.
Z najładniejszych to polecam czerwony szlak prowadzący z campingu w Pokrzywnej poprzez Zamkowa Górę, na Biskupią Kopę. Zejście żółtym szlakiem, odbicie na szlak niebieski przez Gwarkową Perć i powrót przez Jarnołtówek do Pokrzywnej.
Na rower idealny jest szlak żółty, zaczynający się w tym samym miejscu co czerwony w Pokrzywnej i prowadzący równą, spokojną drogą aż do samego Schroniska pod Biskupią Kopą. Z Biskupiej Kopy najlepiej zjechać na stronę czeską wprost do Rejviz, Zlatych Hor, lub pod Sanktuarium Matki Boskiej Pomocnej.
Dobre zaplecze noclegowe i gastronomiczne posiada Pokrzywna, Jarnołtowek, Głuchołazy, Konradów, Zlate Hory, Rejviz.
Korony czeskie można wymienić w kantorze na granicy, w Głuchołazach, albo w Konradowie. W samych Zlatych Horach można w większości przypadków płacić w złotówkach. Zarówno w restauracjach jak i w sklepach spożywczych postawionych specjalnie dla polaków tuż za przejściem granicznym.
Jaronołtówek, Pokrzywna, Głuchołazy w okresie międzywojennym były pięknymi i wychuchanymi ośrodkami wypoczynkowymi. Do dzisiaj pozostały resztki z tych sanatoriów i pensjonatów i pomału dźwigają się z upadku. Przejeżdżając przez te miasteczka warto trochę zwolnic i wchłonąć ich atmosferę.
Jestem pewien, ze każdy będzie zachwycony ich pięknem, przyroda i urozmaiceniem, zarówno latem jak i zimą.
Dojazd w Góry Opawskie jest łatwy i przyjemny, szczególnie jak się posiada osobistego kierowcę pozwalającego na nieskrępowane delektowanie się czeskim piwem.
Kierowcę takiego należy przegonić trochę po szlakach
Zachowując jednak trochę umiaru, aby wyglądać po tym jak człowiek, a nie jakieś mokre, sapiące zwierze.
Chyba największą atrakcją Gór Opawskich jest Gwarkowa Perć. Ścieżka poprowadzona przez dawny kamieniołom łupków fyllitowych.
Słynna drabina na Gwarkowej Perci z góry
i z boku
W zimie kamieniołom pokrywają wielkie sople lodu
i prawdziwe lodowe stalaktyty, stalagmity i stalagnaty.
Dawny kamieniołom Gwarkowa Perć
Inna atrakcja to Piekiełko, także opuszczony kamieniołom.
Schronisko pod Biskupią Kopą, jedyne obecnie w Górach Opawskich.
Najwyższy szczyt Gór Opawskich to Biskupia Kopa (890m n.p.m.) ozdobiona wieżą-pomnikiem cesarza Franciszka Józefa
Wieża na Biskupiej Kopie – Kaiser Franz Josef Warte
Kto był w Górach Opawskich ten wie o czym mówię. Kto nie był, niech szybko tam leci.